آخرین بروز رسانی: 12ام مهر, 1401

خطرات و عوارض جانبی بوتاکس

عوارض جانبی و پنهانی بوتاکس شامل درد در ناحیه تزریق […]

عوارض جانبی و پنهانی بوتاکس شامل درد در ناحیه تزریق شده ، عفونت، التهاب ، ورم ، قرمزی، خونریزی و کبودی می باشد. بعضی از این علائم ممکن است به دلیل واکنش های آلرژیک باشند. دیگر نشانه های آلرژی بعد از بوتاکس شامل خارش ، وزوز کردن گوش ، آسم ، تاول های قرمزی ، سرگیجه و غش کردن می باشد. پس اگر هر کدام از مشکلات بالا را در کنار تنگی نفس داشتید ، حتما با پزشک خود صحبت کنید ، در این موارد همچنین دهان خشک ، خستگی و گردن درد نیز بعد از بوتاکس گزارش شده است.

بی حسی به دلیل تزریق ماده بی حسی نیست زیرا در طی تزریق بوتاکس هیچ ماده بی حس کننده ای به شما داده نمی شود. بی حسی در نتیجه تزریق ماده بی حس کننده به صورت ناتوانی در تکان دادن یک عضله برای بعضی از افراد می باشد. اسپاسم عضله در ناحیه ای از تزریق بوتاکس اتفاق نمی افتد ، مگر این که بوتاکس واقعا تاثیر گزار بوده باشد. بعد از همه این ها می توان گفت که بوتاکس برای درمان اسپاسم های خوش خیم از جمله موارد زیر به کار می رود :

  • بلفاروسپاسم
  • اسپاسم های فیشال
  • اختلالات بینی
  • فیبروم
  • اختلالات مفصل

ممکن است که بوتاکس به زیر ناحیه تزریق شده برود و به بافت های اطراف نیز تاثیر بگذارد. مثلا اگر بوتاکس را در ناحیه پیشانی تزریق کرده اید که نزدیک ابروها و پلک بالا است، می تواند در کوتاه مدت به آن قسمت ها نیز حرکت کند.

چگونه باید از عوارض جانبی بوتاکس پیشگیری کرد ؟

1. مطمئن شوید که درمانگر شما یک فرد ماهر و باتجربه است :همچنین تخصص او معتبر می باشد و هرگز به آرایشگرها برای انجام این کار مراجعه نکنید زیرا آن ها دارای تجهیزات امن و مناسب نیستند. هر مکانی را برای تزریق بوتاکس انتخاب نکنید و تنها به مطب یک پزشک حاذق مراجعه کنید.

2. قبل از تزریق کردن حتما با درمانگر خود در مورد هرگونه بیماری و یا مشکلات جسمی که دارید، صحبت کنید.

3. در مورد داروها ، ویتامین ها ، مواد گیاهی و دیگر مکمل هایی که مصرف می کنید ، به درمانگر خود اطلاع رسانی کنید زیرا بعضی از ترکیبات این مکمل ها در مواجهه با ماده بوتاکس ، باعث ایجاد عوارض جانبی می شوند و همچنین بسیار مهم است که در مورد آنتی بیوتیک های تزریقی ، ریلکس کننده های عضله ، آلرژی یا داروهای سرماخوردگی یا داروهای خواب با پزشک صحبت کنید.

4. تمام دستورات پزشک را در قبل و بعد از درمان به کار بگیرید.

5. هرگونه عارضه جانبی را سریعا به پزشک گزارش دهید ، مخصوصا زمانی که از بین نمی روند و باعث آزار و اذیت می شوند.

6. در مورد محل تزریق بوتاکس و مطب بوتاکس تحقیق کنید :در مورد تیم پزشکی نیز تحقیقات لازم را داشته باشید.