خانه/زیبایی و سلامت, سلامت پوست و مو, طب سنتی/رفع خشکی پوست در دوران کرونا
آخرین بروز رسانی: 12ام مهر, 1401

رفع خشکی پوست در دوران کرونا

از آنجا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، جلوگیری […]

از آنجا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، جلوگیری از خشکی پوست و حفظ رطوبت آن با رعایت برخی مراقبت های روزانه کاری به مراتب آسان تر از درمان است.

1- استفاده از پاک کننده های ملایم

صابون، پاک کننده ای است که با از بین بردن چربی پوست موجب خشکی بیشتر آن می شود. بنابراین ساده ترین راه برای حفظ رطوبت پوست، استفاده از پاک کننده های ملایمی است که حاوی مرطوب کننده بوده و مخصوص پوست های خشک هستند.

2- استفاده مداوم از مرطوب کننده

اگر پوست شما مستعد خشک شدن است، می توانید روزانه از یک لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید. بهترین زمان برای استفاده لوسیون، بعد از استحمام است، یعنی زمانی که هنوز پوست شما مرطوب است. لازم است در طول روز چندین بار این کار را انجام دهید. شما همچنین می توانید از وازلین جهت مرطوب سازی پوست خود استفاده کنید.

3- نوشیدن آب و غذاهای سالم

اگر شما از درون سلامت باشید، در چهره و ظاهر شما کاملاً نمود خواهد داشت و مطمئناً بر نرمی و لطافت پوست نیز تأثیر گذار خواهد بود. داشتن یک شیوه زندگی سالم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آب بنوشید، غذاهای سالم بخورید، ورزش کنید و با کاهش استرس، ذهن، بدن و پوست خود را سالم نگه دارید. توجه داشته باشید که تنها با کمی توجه می توانید از خشکی پوست رهایی یابید.

۴- توجه به میزان استحمام

برخی از متخصصین پوست بر این باورند که می بایست میزان حمام رفتن خود را محدود کنیم و استحمام بیش از حد را علت اصلی بروز خشکی در پوست می دانند. این در حالیست که عده ای دیگر از متخصصینِ پوست، دوبار استحمام در روز را ایده آل می دانند. واقعیت این است که اگر استحمام شما همراه با روغن حمام صورت گیرد، رطوبت بدن حفظ خواهد شد و ایجاد محدودیت در استحمام تاثیر زیادی بر رطوبت بدن شما نخواهد گذشت.

۵- کنترل دمای آب به هنگام استحمام

چیزی که بیشتر از تعدد حمام رفتن مورد توجه است و اهمیت ویژه ای دارد چگونگی شستن بدن و درجه حرارت آب است. سعی کنید تا آنجا که می توانید از استحمام های طولانی و با درجه حرارت بالا دوری کنید. پس چیزی که به دنبالش هستیم شست و شوی کوتاه مدت بدن و استفاده از آب ولرم و یا حتی مایل به سرد است. پس از استحمام نیز به آرامی بدن خود را با حوله خشک کنید و همانطور که گفتیم بلافاصله و تا قبل از اینکه بدن کاملاً خشک گردد از مرطوب کننده استفاده کنید.