خانه/سلامت پوست و مو, طب سنتی/وقتی کف سر جوش می زند نشانه چیست ؟
آخرین بروز رسانی: 19ام مهر, 1401

وقتی کف سر جوش می زند نشانه چیست ؟

چه چیزی باعث ایجاد آکنه پوست سر می شود؟ علت […]

چه چیزی باعث ایجاد آکنه پوست سر می شود؟ علت جوش پوست سر چیست؟

باکتری ها، مخمرها و کرم های ریز هم می توانند به منافذ نفوذ کنند و باعث واکنش شوند ؛ عواملی که باعث ایجاد جوش پوست سر می شوند، شامل:

 • سلول های مرده پوست یا روغن که فولیکول مو را مسدود می کنند.
 • افزایش استفاده از محصولاتی مانند، ژل مو، مواد درمانی که روی سر می مانند، اسپری مو
 • شستشوی ناکافی مو به طور کامل
 • نشستن سر بلافاصله بعد از تمرین
 • عرق کردن به دلیل پوشاندن سر

درمان جوش سر و آکنه با راه حل های بی نظیر خانگی

آکنه پوست سر، مثل جوش یا کورک در پوست پشت سر به نظر می رسند این جوش ها می توانند خارش ناک و درد آور باشند و درست مانند سایر جوش ها در نقاط مختلف بدن، آکنه پوست سر به دلیل پر شدن منافذ یا فولیکول مو به وسیله ی سلول های مرده پوست یا سبوم که روغنی طبیعی است ،که پوست برای نرم نگه داشتن خودش استفاده می کند، به وجود می آید.جوش در پوست سر نسبت به سایر نقاط بدن ، کمتر رایج است ولی ممکن است موجب دردسر شود ؛ منافذ بسته شده، اغلب باعث ایجاد کورک یا جوش روی پوست سر می شوند.

آلوئه ورا
اگر جوش کف سر به خاطر گرمای زیاد باشد آلوئه ورا بهترین درمان خانگی است. آلوئه ورا دمای کف سر را پایین می‌آورد و آن را مرطوب نگه می‌دارد.

سیر
بوی بد سیر با شامپو کردن از بین می‌رود پس نگران استفاده از آن نباشید. سیر حاوی سالیسیلیک اسید است که در بسیاری از پمادهای درمان جوش کاربرد دارد. 4 حبه سیر له شده را با مقداری آب مخلوط کنید تا به‌صورت پوره شود. آن را به تکه‌ای پنبه زده، به جوش بزنید و بگذارید 30 دقیقه روی آن بماند.

آب گوجه فرنگی
آب گوجه فرنگی نیز حاوی سالیسیلیک اسید است. همچنین گوجه فرنگی به تنظیم ph پوست و از بین بردن چربی اضافه آن کمک می‌کند. 3گوجه فرنگی را در مخلوط‌کن له کرده و با کمی آب ترکیب کنید. این محلول را روی پوست اسپری کرده و بگذارید 30 دقیقه بماند.

آب لیمو
آب لیمو نیز چربی اضافی پوست کف سر را از بین می‌برد. این ماده برای مبارزه با شوره نیز مفید است ¼ لیوان آب لیمو را با ½ لیوان گلاب مخلوط کنید و روی پوست اسپری کنید. بگذارید این ترکیب 2 ساعت روی پوست بماند.

گلاب
گلاب سرشار از ویتامین سی و آنتی‌اکسیدان‌هاست. گلاب قرمزی و التهاب ناشی از جوش را می‌خواباند. تنها کافی است آن را روی پوست سر اسپری کنید.

سرکه سیب
سرکه سیب جوش را خشک می‌کند و بهبود آن را تسریع می‌بخشد. همچنین این سرکه با باکتری‌هایی که موجب جوش زدن می‌شوند مبارزه می‌کند. یک تکه پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و به ناحیه جوش بزنید.

پیشگیری از بروز جوش و لک روی پوست سر:

نظافت پوست سر نقش خیلی مهمی در جلوگیری از بسته شدن منافذ ایجاد کند. یک قانون کلی خوب این است، که هر زمان که احساس می کنید مو چرب است و بعد از هر تمرین سر را بشویید ؛ برای درمان جوش پوست سر و پیش گیری از عود کردن های احتمالی ، این کارها را امتحان کنید:

 •  پوشیدن کلاه های گشادتر به منظور تنفس پوست سر
 • شسشتن مو سریع بعد از ورزش
 • استفاده از محصولات مویی طبیعی و غیر حساسیت زا
 • عدم استفاده زیاد از محصولات مویی مانند اسپری مو و ژل
 • دریافت میزان کافی ویتامین A,D و E برای داشتن پوست سالم
 • یادداشت برداری از غذایی که در طول روز خورده می شود، برای اینکه متوجه شویم غذاهای خاصی باعث عود کردن بیماری می شود یا خیر. (اگر غذا به عنوان یک عامل شناخته شده باشد. )
 • در یک سری افراد نشستن مو به میزان کافی ،موجب بروز جوش پوست سر می شود

برای دیگر افراد، شستشوی بیش از حد، ممکن است موجب این شود که سبوم پوست از بین برود که احتمال دارد آلوگی های دیگر را افزایش دهد.